👤

opt kilograme de mere costa 24 lei cât costa 5 kilograme de mere de același conținut ​

Răspuns :

Salut!

8kg. de mere = 24 lei

Cât costă un kg. de mere?

24 ÷ 8 = 3 lei

Cât costă 5kg. de mere?

3 × 5 = 15 lei

Cinci kg. de mere costă 15 lei.

Baftă!