Răspuns :
Răspuns:
5 kg portocale.........20 lei
3 kg potocale...........? lei
___________________
20 : 5 = 4 lei (1 kg)
4 × 3 = 12 lei (3 kg)
Raspuns : c) 3 kg de portocale costă 12 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!