Răspuns:
Explicație pas cu pas:
4 kg zahar .......... 2 kg faina ............. 3 kg orez ............... 37 lei
2 kg zahar ......... 1 kg faina ............ 2 kg orez ............... 21 lei / x 2
4 kg zahar .......... 2 kg faina ............. 3 kg orez ............... 37 lei
4 kg zahar ......... 2 kg faina ............ 4 kg orez ............... 42 lei
4-3=1 kg orez ......... 42-37=5 le
1 kg de orez costa 5 lei
#copaceibrainly