Răspuns: caldura absorbita Q = 1 672 000 J
Explicație:
pornim de la formula caldurii :
Q = mcΔt
Q = caldura
m = masa de apa
c = caldura specifica apa = 4180 J/kg ° ( adica ce caldura absoarbe 1 kg de apa pentru a se incalzi cu 1 grad)
Δt = diferenta de temperatura t2 - t1 = 45° - 5° = 40°
masa o aflam pe baza volumului si densitatii
volumul = 10 litri = 10 dm³ = 0,01 m³
densitate apa = 1000 kg /m³
stim ca densitatea = masa / volum
masa = densitate x volum = 1000 kg /m³ x 0,01 m³ = 10 kg
Q = 10 kg x 4180 J/kg° x 40° = 1 672 000 J