👤

Cu 20 lei se pot cumpăra 5 kg mere. Cât costă 9 kg mere de același fel?---- va rogg ofer ,inima ,5stele si coroana​

Răspuns :

Răspuns:

20:5=4 costa un kg de mere

4x9=36 atât costa 9kg

Răspuns:

notăm prețul unui kg de mere cu "m"

5m=20lei putem împărți relația la 5 pentru a afla un singur m deci

m=4 lei

și problema cere 9m=?

dacă m=4 lei atunci 9m va fi 4(prețul unui kg) •(ori) 9(numărul de kg pe care trebuie să aflăm)

9•4=36

deci 9m=36

Sper că te-am ajutat