👤

Cu 20 lei se pot cumpăra 5 kg mere. Cât costă 9 kg mere de acelaşi fel? cu verificare -daca imi raspunzi iti raspund la 5 intrebari si ofer inima ,5stele si coroana​

Răspuns :

5kg mere=20 lei => 1kg mere=20:5=4 lei

9 kg mere=9•4 lei=36 lei