👤

Patru kg de roșii și 6 kg de ardei Costa 36lei 4 kg de rosii Costa tote ata cat 3 kg ardei atunci 7 kg de rosii si 3 de ardei Costa va rogg prim petoda reduce risk LA unitate​

Răspuns :

Răspuns:

BUNA

Problema se rezolva prin metoda reducerii la unitate!

4 kg. r..........6 kg. a.........36 lei

4kg. r.........3 kg. a

înlocuim rosiile cu ardei

3kg. a ........ 6kg. a........ 36 lei

9kg. a..........36lei

1kg. a............36÷9=4 lei(1 kg de a.)

4kg. r..................36-4×6=36-24=12

1kg r. ............12:4=3 lei (1 kg. r.)

Sper că te am ajutat Dacă mai ai nevoie de ajutor scrie mie în privat și nu uita să dai un subscribe!

4kg de roșii = a
3kg de ardei = a
6 kg de ardei = 2a
a+a+a=3a
36:3=12(lei 4 kg de roșii, 3 kg de ardei)
12:4=3(lei 1 kg de roșii)
3•7=21(lei 7 kg de roșii)
Dacă 4kg r= 3kg a, atunci 3kg a = 12 lei
Sper că te-am ajutat!