Răspuns :
Răspuns:
4kg mandarine......5kg portocale....41 lei
2kg mâncărimi......6kg portocale....38 lei/×2
4kg mandarine......12kg portocale....76 lei
4kg mandarine......5kg portocale....41 lei /(-)
/......... ..............7 kg portocale...35 lei
1kg portocale= 35÷7=5 lei
R÷ 5lei costă un kg de portocale
Explicație pas cu pas:
4a+5b=41
2a+6b=38/×(-2)
=> 4a+5b=41
-4a-12b=-76
-7b=-35=>b=5
2a+6×5=38
2a=38-30
2a=8=>a=4
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!