👤

Se dizolvă 17 g de sare în 37 g de apă care este. Care este concentrația soluției? ​

Răspuns :

Răspuns:

ms=md+mapa

md=17 g

mapa=37g

ms=17g+37g= 54g

c=md/ms×100

c=17/54×100~31,4

ms=masa solutie

ms=masa solutie md=masa dizolvat

ms=masa solutie md=masa dizolvat mapa=masa apei

c=concentratia solutiei

~=aproximativ