Răspuns :
Răspuns:
Un pix costa 12 lei, iar un caiet 16 lei
Explicație pas cu pas:
Vom nota cu "x" pretul unui caiet si cu "y" pretul unui pix.
un caiet costa cu 4 lei mai mult decat un pix => x=y+4
15 caiete si 4 pixuri costa 288 => 15x+4y=288
Acum avem doua relatii in functie de x si y. O sa il inlocuim pe x din prima relatie, in a doua relatie => 15(y+4)+4y=288
15y+15*4+4y=288
19y+60=288
19y=288-60
19y=228
y=228:19
y=12 => Un pix costa 12 lei
Acum o sa il inlocuim pe y in prima relatie, pentru a il afla pe x.
=> x=12+4=16 => Un caiet costa 16 lei
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!