👤

la 200 cm cubi solutie 2×10la -1 , se adauga 300 cm cubi solutie de acid sulfuric 78% cu densitatea =1.710 g/ cm cubi . calculati concentratia normala si concemtratia molara
urgent va rog ​ dau coroana​


Răspuns :

V=200 cm^3=0,2 dm^3

Cm=2*10^-1

pt prima solutie

a doua solutie:V=300 cm^3=0,3 dm^3

C=78%

q=1,710 g/cm^3

Calculăm pt prima solutie nr moli

Cm=n/Vs

n=Cm*Vs=>n=2*10^-1*0,2=0,04 moli H2SO4

Acum putem afla masa de H2SO4 pt prima solutie n=m/M=>m=n*M=0,04*98=3,92 g H2SO4

Calculăm pt a doua solutie masa de solutie

q=ms/Vs=>ms=q*Vs transformam g/cm^3 in g/dm^3 de unde 1,710g/cm^3=1710g/dm^3 transformat

ms=1710*0,3

ms=513 g H2SO4

C=md/ms*100

78=md/513*100

md=400 g H2SO4

aflăm moli de H2SO4:n=m/M

n=400/98=4 moli H2SO4

Calculăm nr moli totali:n1+n2=0,04+4=4,04 moli

Calculăm volum total:0,3+0,2=0,5 L total

Cmf=nf/Vsf

Cmf=4,04/0,5

Cmf=8,08 mol/L sau M

Pentru concentratia procentuala avem:

mdf=3,92+400=403,92 g (md1+md2)

pt msf mai avem de aflat ms1 din prima solutie

pt ca nu avem solutie de afla alt cumva ms am cautat densitatea lui H2SO4 pt a putea calcula mai usor (1,83 g/cm^3=1830 g/dm^3)

q=ms/Vs=>ms=q*Vs

ms=1830*0,3

ms=549 g H2SO4

msf=ms1+ms2=549+513=1062 g

Cf=mdf/msf*100

rescrii sub forma Cf=403,92*100/1062

Cf=40392/1062

Cf=38,03%

Sper ca te-am ajutat!A durat ceva pt ca trebuie respectat mult !Bafta!Extra nu stiu sa fac concentratia normală eu nu am facut-o!

Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Chimie. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!


En Learnings: Alte intrebari