👤


7. Dina a cumpărat 3,5 kg de mere şi 2 kg de roşii, plătind, in total, 24 de lei. Luca a cumpărat 7 kg de mere şi 1,5 kg
de rosii, plătind, in total, 35,5 lei. Cât costă 1 kg de rosii, respectiv 1 kg de mere?
in metoda figurativa​


Răspuns :

Metoda comparației

3,5kg mere.... 2kg roșii..... 24 lei

7 kg mere.... 1,5 kg roșii... 35,5 lei

Înmulțim prima relație cu 2

7 kg mere..... 4 kg roșii.... 48 lei

7 kg mere.... 1,5 kg roșii.... 35,5 lei

Rămâne

4 - 1,5 =2,5 kg roșii

Care costă 48 - 35,5 =12,5 lei

1)Cât costă 1 kg de roșii?

12,5 :2,5 =5 lei

2)Cât costă 1,5 kg de roșii?

1,5 ×5 =7,5 lei

3)Cât costă 7 kg de mere?

35,5 - 7,5 =28 lei

4)Cât costă 1 kg de mere?

28 :7 =4 lei

Răspuns :4 lei un kg de mere, 5 lei un kg de roșii