Răspuns :
Metoda comparației
3,5kg mere.... 2kg roșii..... 24 lei
7 kg mere.... 1,5 kg roșii... 35,5 lei
Înmulțim prima relație cu 2
7 kg mere..... 4 kg roșii.... 48 lei
7 kg mere.... 1,5 kg roșii.... 35,5 lei
Rămâne
4 - 1,5 =2,5 kg roșii
Care costă 48 - 35,5 =12,5 lei
1)Cât costă 1 kg de roșii?
12,5 :2,5 =5 lei
2)Cât costă 1,5 kg de roșii?
1,5 ×5 =7,5 lei
3)Cât costă 7 kg de mere?
35,5 - 7,5 =28 lei
4)Cât costă 1 kg de mere?
28 :7 =4 lei
Răspuns :4 lei un kg de mere, 5 lei un kg de roșii
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!