Răspuns:
Explicație pas cu pas:
1.
8 b=4p p=2b
Cat vor costa 2 prajituri şi 3 pachete de biscuiti, stiind că un pachet de biscuiti costă 5 lei?
2p+3b=4b+3b=7b
7×5 =35 lei
2.
10c=7c+27 3c=27 ladita de capsuni=27:3=7 kg
Mama cumpără două lădite. Câti lei va plăti, dacă un kilogram de capsuni costa 8 lei?
7kg×8lei=54 lei