Salut.
Maria s-a dus la piață. Ea a cumpărat: 5 kilograme de ulei, 1 kilogram de zahăr, 3 kilograme de făină, 6 pâini și 2 kilograme de fructe. Știind că un kilogram de ulei costă 4 lei, unul de zahăr costă 3 lei, unul de făină costă 2 lei, o pâine costă 1 leu iar un kilogram de fructe costă 3 lei, să se afle câți bani a cheltuit în total Maria la piață.
- Lumberjack25