Răspuns :
Răspuns:
4 . 2 litri ulei=16lei
1 l ulei =16:2=8 lei
d)8 lei
5. 1- A (9 lei: 3= 3 lei-kg zahar)
2-F (10 lei :2=5 lei- costă înghețata)
3-F (800g : 4= 200g - cântărește o ciocolata)
Răspuns:
4 . 2 litri ulei=16lei
1 l ulei =16:2=8 lei
d)8 lei
5. 1- A (9 lei: 3= 3 lei-kg zahar)
2-F (10 lei :2=5 lei- costă înghețata)
3-F (800g : 4= 200g - cântărește o ciocolata)
Explicație pas cu pas:
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Matematică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!