👤

O gospodină cumpără într-o zi 4 kg de cartofi si plăteşte 8 lei, 2 kg de căpşunisi
plăteşte 12 lei şi 3 kg de lămâi pe care plăteşte 36 de lei. Cât ar plăti gospodina
dacă ar cumpăra 3 kg de cartofi, 4 kg de căpşuni şi 1 kg de lămâi?​


Răspuns :

Răspuns:

6 + 24 18 sper ca e bineee

8lei:4=2 lei 1 kg cartofi

12lei:2=6lei 1 kg capsuni

36lei:3=18 lei 1 kg lamai

2lei x 3+6lei x 4+ 18lei=

6lei+24lei+18lei=48lei

Sper ca te-a ajutat! Mult succes in continuare!