👤

1 kg de mere costa?
1 kg de portocale costa?
repede dau coroana


1 Kg De Mere Costa1 Kg De Portocale Costarepede Dau Coroana class=

Răspuns :

Explicație pas cu pas:

Notăm 1 kg de mere cu X și 1 kg de portocale cu y

Înlocuim în relații și obținem:

5X + 8y =47 |×2

10X + 6y=54

Rezultă relațiile:

10X + 16y= 94

10X +6y =54

Scădem din prima relație, relația 2 și obținem:

10y=40 => y=40/10=4 lei costă 1 kg de portocale

Înlocuind în a doua relație, rezultă:

10X+24=54 => 10X=54-24=30 => X=30/10=3 lei costă 1 kg de mere.