Răspuns :
Răspuns:
40 kg
Explicație:
m=G/g
G-greutatea
v-accelerația gravitaionala
m-masa
g=9,81 N/kg si daca nu este dată asa in problema o aproximam noi cu 10(intotdeauna)
m=400/10=40
m=40 kg
Vă mulțumim că ați vizitat site-ul nostru dedicat Fizică. Sperăm că informațiile oferite v-au fost de ajutor. Dacă aveți întrebări sau nevoie de asistență suplimentară, nu ezitați să ne contactați. Vă așteptăm cu drag data viitoare și nu uitați să ne adăugați la favorite!