Răspuns:
5kg mere....... 2kg banane...... 20lei
3kg mere..... 2kg banane...... 16 lei
------------------------------------------------
2kg mere....... /....... 4 lei
4:2 =2 lei, 1 kg mere
5x 2 = 10 lei, 5 kg mere
20-10= 10 lei, 2 kg banane
10:2 =5 lei, 1 kg banane
Verificare: 10lei +10 lei =20 lei
Sper ca te-am ajutat!